Arama Motoru Optimizasyonu ( SEO ) Nedir?

Arama motoru optimizasyonu( SEO)  web sitenizin arama motorunda görünürlüğünü artırıp sıralamada yükselmesini sağlayan çalışmalara verilen isimdir. Sadece web site tasarlayarak dijitalde var olmanız imkansızdır. Tasarladığınız bu web siteyi markanıza özgü bir şekilde donatmalısınız. Hedef kitleye odaklanan içeriklerle siteyi zenginleştirmelisiniz. Böylece SEO çalışmalarını büyük oranda desteklemiş olursunuz.

Arama motorunda herhangi bir konuyu ararken o konu ile ilgili anahtar kelimeleri yazarız. Bu anahtar kelimeler konuyla doğrudan ilişkili olmalıdır ki ziyaretçiler aradıklarını bulabilsin. SEO çalışması tam da bu noktada devreye girer. SEO’nun amacı web sitelerini daha şeffaf ve anlaşılır hale getirmektir. Ziyaretçiler aradıklarını siteye girdikleri anda bulduklarında SEO çalışması isabetli olmuş denilebilir. Bunun da analizi için belli başlı SEO araçları kullanılır. Arama motoru optimizasyonu yönetimi için kullanılan araçlar sayesinde site trafiği, tıklanma sayısı gibi pek çok bilgiye ulaşılabilir.

SEO Çalışmalarının Faydaları Nelerdir?

SEO çalışmalarındaki en önemli ölçü hedef anahtar kelimelerinin doğru seçimidir. Verimli bir SEO çalışmasının web sitelere kazandırdıkları oldukça fazladır. SEO çalışması kişisel ve kurumsal markalara, bloglara, e-ticaret sitelerine yapılabilir. SEO çalışmasının yeterli olduğunu anlamak biraz zaman alabilir. Tüm süreç profesyonel bir şekilde yönetildiği taktirde ziyaretçi sayısı artacağı için istenen dönüşüm oranı da elde edilir. Web sitenin görünürlüğü arttıkça daha fazla tanınırlık elde edersiniz. Tıklama başı ödeme yani PPC hizmeti de ziyaretçilerin uzun süre sitenizde kalmasını sağlayacaktır. Yani sitenize giren ziyaretçi bir bakıp çıkmayacak aradığını bulduğu için site içinde dolaşmak isteyecektir. SEO çalışmasının en büyük avantajı düşük maliyetli ama büyük dönüşümlü olmasıdır. Çalışma kaliteli yürütüldüğü taktirde hedef kitlenize ulaşmak için ekstra reklam bedelleri ödemenize gerek kalmaz. Ölçülebilir sonuçlar da SEO çalışmasıyla hedeflenen sonuca daha kısa sürede ulaşılmasını sağlar. Arama motoru optimizasyonunu yönetebilmek bu sebeple önemlidir. Sitenize çektiğiniz ziyaretçiyi değiştirmek isteyebilirsiniz. Hangi anahtar kelimeler sayesinde tıklanma arıyorsunuz görüntüleyebilirsiniz. İstenen sonuca erişmek için izlediğiniz yolu SEO çalışması süresince analiz edebilirsiniz. Yapılan SEO çalışması başlar başlamaz sonuç vermez. SEO strateji işidir. Sürekli olarak takip edilmeli alınan sonuçlar yorumlanmalıdır. Çalışmalar ara vermeden devam etmelidir.